Ara
  • AKIN GÖKÇE

Tapu Belgesinde Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Tüm resmi belgelerde fotoğraflar, güncel olmalıdır. Yeni olması ya da minimum 6 ay içerisinde çekilmiş güncel bir fotoğraf olması gereklidir. Tapu Senedi üzerine yer alacak fotoğrafın ölçüleri ise 6 x 4 formatında olmalıdır. Renkli olarak çekilen fotoğraflar, vesikalık formatta çekildiğinde tapuya uygun nitelikte olur.


Tüm bu fonksiyonlara bir düzenleme getirilerek satılık konut ve tüm gayrimenkullerin alışverişlerinde biyometrik fotoğraf kullanımına geçildi. Fakat isteyen tapu sahipleri normal vesikalık fotoğraf da kullanabilecek.

Vesikalık resimlerden farklı olan ve her biyometrik fotoğraf çektiren kişiyi daha farklı gösteren biyometrik opsiyonlarda esasen yüz hatları baz alınır. Yani kişinin nasıl göründüğünden ziyade, yüzün yapısı, kıvrımları, kemik yapısı gibi ana hatlar incelendiği ve herhangi yasadışı estetik yüz operasyonlarında güvenlik maksadıyla uygulanan bir formüldür. Kişilerin genel görünümlerinde farklılık olsa da temel hatlarda, şayet kemik kısımlarda törpüleme yok ise ayırt edici bir formdadır.


Dolayısıyla tüm gayrimenkul alım - satımlarında, arsa, bina, konut tapularında artık biyometrik fotoğraflar kullanılabilecek.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör